nejčastější dotazy

IMG_1829

 

Co všechno mohu zabalit do vo.balů?

Do vo.balu lze balit různorodé potraviny. Nejlépe funguje s pečivem, zeleninou, ovocem, oříšky, tvrdými sýry, různými svačinami a jinými suššími potravinami. Lze z něj například i poskládat misku na oříšky na piknik nebo složit mističku na pití pejskovi.

 

Jak dlouho mi ve vo.balu vydrží chleba?

Pokud se jedná o čerstvé pečivo, ve vo.balu vydrží klasicky cca týden. Do druhého dne bývá čerstvé jako v den, kdy bylo zakoupeno. Na rozdíl od mikrotenového sáčku, který je naprosto uzavřený a pečivo v něm gumovatí, vo.bal je prodyšný a díky včelímu vosku uchovává přirozené klima uložených potravin. Propolis, který je obsažen ve včelím vosku, je navíc antimykotický a antibakteriální, takže zabraňuje plesnivění. Jinak je tomu ovšem s pečivem z rozmraženého polotovaru - tam delší trvanlivost není možné zaručit. 

 

Co do vo.balu nepatří?

Do vo.balu nepatří tekuté potraviny jako je jogurt, tvaroh nebo brynza. Dále do vo.balu nepatří ani příliš mastné potraviny. Vo.bal by je snesl, ale po použití by bylo potřeba jej omýt nejen vlažnou vodou, ale i saponátem a tím by se výrazně snížila jeho životnost. Do vo.balu rozhodně a za žádných okolností nepatří syrové maso. 

 

Jak dlouho mi vo.bal vydrží a jak se o něj mám starat?

Vo.bal při správné údržbě vydrží přibližně rok. A jak že se udržuje? Po každém použití je potřeba jej opláchnout vlažnou vodou a zbavit drobečků či nečistot jemnou stranou houbičky. Poté ho stačí nechat přirozeně uschnout a může se balit dál. Když je vo.bal již hodně ochozený a pomačkaný, je dobré jej přežehlit na válu mezi dvěma pečícími papíry (pozor! do vo.bal chlebu je potřeba vložit třetí pečící papír nebo jej ihned po zažehlení ještě horký otevřít, jinak se vosk spojí a vak poté již nepůjde otevřít) - přibližně jednou za půl roku. Návod je umístěný níže na této stránce. 

 

Jak správně balit chléb do vo.bal chlebu?

Chléb se vloží do vaku a vrchní část se zaruluje až k vršku chleba (podobně jako se balí například lodní vak). Provázky zavazujeme na druhé straně než jsme rulovali (opět podobně jako u již zmiňovaného lodního vaku). Vo.bal k chlebu přimáčkeneme a vytvarujeme podle tvaru chleba, aby bylo v sáčku co nejméně vzduchu (viz obrázkový návod).

Webp.net-gifmaker (2)

 

Jak na výrobu vo.balů z DIY setu?

1. Připravte si pečící vál a umístěte na něj jednu vrstvu pečícího papíru.

2. Na něj umístěte první naformátovanou látku a na ni rovnoměrně rozprostřete přiměřené množství vosku.

TIP: (Můžete si jej předem rozdělit na tři kupičky: velkou, střední a malou. Standardně dodáváme cca 70 gramů vosku k jedné várce, takže přibližně: 33 g, 23g a 13g)

3. Látku s rovnoměrně rozprostřeným voskem přikryjte dalším pečícím papírem

4. Nastavte žehličku na bavlnu (bez napářky!) a zažehlujte

5. pořádně dotáhněte vosk až do rohů látky - vosk musí pokrývat celou její plochu

6. ihned po zažehlení odkryjte pečící papír a vo.bal za dva rohy (za úplné konečky) sejměte i ze spodního pečícího papíru

7. párkrát s ním zavlajte vzduchem a nechte jej trošku zatuhnout

8. poté ho můžete položit na sušák nebo například na mřížku z trouby a nechat zcela doschnout

 DSC08321

DSC08385 (1)

Zpět do obchodu