o projektu

Kdo, jak a proč?

Jsme Eva a Háta, těší nás. Projekt vo.bal jsme založily, protože nás trápily environmentální dopady textilního a ropného průmyslu a  greenwashing (falešná eko-image velkých firem) v oblasti spotřebních obalů. 

                       DSC09165

Všechno to začalo mudrováním na balkóně

Jednoho večera jsme se spolu sešly na balkóně a stěžovaly si, že jen za jeden den se u nás v práci zaplní veškeré odpadkové koše jednorázovými, a většinou plastovými obaly od svačin, které navíc kvůli kompozitnímu složení (plast + např. hliník, celofán, voskovaný papír, nerecyklovatelná forma plastu atd.) není možné recyklovat. 

Ekologickou alternativou by bylo použít uzavíratelnou krabičku. Ta je ale neskladná, a navíc je také z plastu – dost možná odněkud, kde etika práce není samozřejmostí. A když se rozbije, zbyde jen kus plastového odpadu. 

Řekly jsme si, že s tím musíme něco udělat. Vyrobit obal, který bude skladný a udržitelný – jak ekonomicky, tak společensky. Nechtěly jsme však vyrobit jen další „cool eko-produkt”. Šlo nám především o to, aby ho mohl s radostí a lehkostí používat úplně každý.

 „Po hodinách brainstormingu jsme se dostaly zpátky ke kořenům – voskovanému plátnu, do kterého balily bábovky naše babičky. A tak se zrodil vo.bal.“

 top_jak_stro_1_1

 

Vo.bal je víc než jen nálepka „eko“ a „sociální“

Budujeme firmu, ve které udržitelnost znamená více než jen odškrtnuté políčko, je pro nás životním principem. Kreativita se u nás snoubí s kritickým myšlením, abychom mohly vo.bal opravdu označit za udržitelnou firmu, a to jak ekologicky, tak sociálně. 

Lidský faktor udržitelnosti je pro nás také důležitý, proto zaměstnáváme lidi v těžkých životních situacích. Abychom jim zajistili příjemné pracovní prostředí, šli jsme s projektem na Hithit, abychom získali peníze na zařízení dílny, která by jim zároveň mohla sloužit i jako místo pro setkávání se a vzájemnou oporu. Koupí vo.balu tak nejen pomáháte naší firmě růst, ale přispíváte lidem bez domova a litem v hmotné a sociální nouzi dostat se zpět na vlastní nohy. 

Abychom si byly jisté, že náš produkt je skutečně udržitelný, přihlásili jsme se do ClimAcceleratoru Beyond 2022, který zaštiťuje Impact Hub a prošli jsme Stage 1, jejíž povinnou součástí bylo získat certifikovaný odhad klimatického dopadu našeho produktu. Porovnávali jsme se jak s mikrotenovými sáčky, tak plastovými krabičkami, tak i s jinými voskovanými ubrousky, které jsou vyráběné s bio-bavlny a dosáhly jsme nejlepšího výsledku. Pro výrobu totiž používáme zásadně zbytkové bavlněné textilie z území České republiky, které by jinak skončili na skládce nebo ve spalovně. 

                        

 

Více o dream teamu vo.balu

Kromě nás dvou, Evy a Háty, patří našeho týmu lidé v hmotné a sociální nouzi. Nyní spolupracujeme s Jako doma a Přestupní stanicí. Jejich zaměstnankyně Markéta, Petra a Natálie, si prožily nelehké období na ulici. Plánujeme vybudovat více pozic pro lidi v obtížných životních situacích, k čemuž jsme se zavázaly i v rámci získání grantu Climate-KIC. 

                           

P1000829 (1)

 

 

 

                              

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení